Morbid Obezite merkezi, Tolga Müftüoğlu

Obezite Cerrahisi ve Alkol tüketimi

Obezite Cerrahisi ve Alkol tüketimi

Alkol tüketimi obez kişilerde, obez olmayanlara göre daha fazla olduğuna dair çalışmalar vardır.

Alkol kullanımı ve bağımlılığınıda birbirinden ayırmak gerekir. Alkol bağımlılığını hafif, orta ve ağır olarakda sınıflandırabiliriz. Yapılan bir çalışmada obezite cerrahisine giden kişilerin %7 isinde alkol bağımlılığı olduğu ve diğer hastalarında sadece %3 üçünde bağımlılık çıktığı ortaya konmuştur.

Kilo verme ve alkol tüketimi

Alkol kullanımı ile ameliyat sonrası kilo alımında ilişki olduğu kesindir ve bu konu ile ilgili birçok çalışma mevcuttur.

Obezite ameliyat tipi ile alkol kullanımı arasında farklar vardır.

Tüp mide ameliyatı geçirenlerde, alkol tüketiminde bir artış gözlenmemektedir, gene de alkolün kendisinin kalorisi ve verdiği rahatlık ve gıda tüketimindeki kontrol kayıbının negatif etkilerini göz ardı etmemek lazım.

Bypass ve diğer SADI-S gibi malabsorptif ameliyatlarda durum değişiktir. Bu ameliyatları olan ve alkol kullanan kişiler çok dikkatli olmalıdırlar. Alkol barsağın orta kısımlarına hızla ulaşıp, aynı şekilde kana karışmaktadır, dolayısı ile bypass cerrahisi geçiren bir kişi hızla sarhoş olma ihtimali çok artmaktadır. Bypass ameliyatı geçiren kişilere az bir alkol alımında dahi araç kullanmaması önerilmektedir. Buda alkol bağımlılığı riski taşımaktadır. Bypass cerrahisi ve alkol bağımlılığı arasında sıkı bir ilişki vardır.

 

Prof.Dr.Tolga Müftüoğlu