Morbid Obezite merkezi, Tolga Müftüoğlu

Obezite Cerrahisi ve hamilelik

Obezite Cerrahisi ve hamilelik

Obezite ile hamilelik arasında sıkı bir ilişki vardır. Obez hastalarda doğurganlık azalmakta, hamilelik daha problemli ve komplikasyonlu geçmektedir.

Tüm obezite ameliyatlarından sonraki gebelik sonuçları  olarak daha güvenlidir  ve obez gebeliklerin sonuçlarından daha iyidir. Anneler ameliyattan sonra hala obez olsalar bile, ameliyat olmayan obezlerden daha rahat bir hamilelik geçirirler.

Obez hamilelerde, preeklampsi oranı (kronik yüksek tansiyona yol açan kan basıncındaki artış) ve gebelik diyabeti, ölü doğum oranının yüksektir. Tüp mide veya bypass cerrahisi geçirenl. Bariatrik cerrahi hastalarının yavrularının doğum sırasında kilolu veya fazla kilolu olma ihtimalleri daha düşüktür. 

Bariatrik cerrahi sonrası hamile kalmadan önce ne kadar beklemelisiniz? 

Kadınların tüp mide veya bypass cerrahisi geçirdikten sonraki 12 ay içinde hamile kalmamaları önerilmektedir. Bu, kilo verme döneminde beslenme yetersizliği olasılığından kaynaklanmaktadır. Bariatrik cerrahi sonrası 12. ayda, sabit bir kiloya ulaşmalı ve bebeğinize sağlıklı bir hamilelik için yeterli beslenmeyi sağlayabilmelisiniz.

Obezite cerrahisi sonrası 12 aydan daha az süre içinde hamile kalırsanız, aşağıdaki komplikasyonlar ortaya çıkabilir: 
• Aşırı kusma: kilo kaybı ameliyatından sonrası ciddi beslenme problemine yol açabilir

  • Ağrı: Karnınızdaki herhangi bir şiddetli ağrı, ameliyat komplikasyonları ile karışabilir.
  • Hızlı kilo verme: Kilo verme cerrahınızın hamileliğin yönetiminde yer alması ve besin takviyesine ihtiyacınız olabilir. 

Kilo kaybı doğurganlık artışı sağlar

Obezite kısırlığın önemli bir nedenidir. Kilo kaybı, cerrahi veya başka yollarla kilo vermeniz, , hamile kalmanıza yardımcı olur.

Bariatrik cerrahi geçiren obezite ile ilişkili doğurganlık problemi olan kadınlar, düzenli olarak yumurtlamaya başlayabilir. Polikistik over sendromunuz (PKOS) varsa, metabolik ve üreme bozukluklarınız da ameliyattan sonra çözülebilir ve doğurganlığınız artar. 

Prof.Dr.Tolga Müftüoğlu