Morbid Obezite merkezi, Tolga Müftüoğlu

Sigara ve Obezite Cerrahisi

Sigara ve Obezite Cerrahisi

Gerek tüp mide gerekse bypass cerrahisi geçirecek hastaların komplikasyonlardan kaçınması için tütün ürünlerinden uzak durması önemlidir. Aslında, sigara içmenin genel sağlığınız ve sıhhatiniz üzerinde olumsuz etkileri vardır. Popüler inanışın aksine, sigara içmek obeziteye katkıda bulunabilir.

Sigara İçme ve Obezite Arasındaki ilişki

Sigara içmenin  kilo vermede yardımcı olabileceğine inanmasına rağmen, sigara içmenin insanların kilo almasına neden olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Obesity dergisinin Nisan 2014 sayısında yayınlanan bir makalede obezite (The Obesity Society resmi gazetesi), sigara içenlerin sigara içmeyenlere göre daha kötü beslenme eğiliminde olduğunu buldu. Araştırma, sigara içen kadınların karbonhidratları yüksek olan yağlı yiyeceklere veya diyetlere sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu tespit etti. Sigara içen kişi obez olmasa da, bir dizi ciddi sağlık sorununa da katkıda bulunabilir.

Obezite Cerrahisi Öncesi Sigara İçmenin Tehlikeleri

Cerrahi bir prosedürden önce herhangi bir tür tütün ürününün kullanılması enfeksiyon riskinin artmasına ve kötü iyileşme sürelerine yol açabilir.

Ameliyat Tarihinizden Önce Sigarayı Bırakma

Tüp mide veya bypass, ameliyatınızdan önce sigarayı bırakmanız istenecektir. İşlemden en az iki veya üç hafta önce, ideal olarak 1 ay önce sigara içmekten kaçının. 

Bariatrik Cerrahi Sonra Tütün Ürünlerinden Kaçının

Obezite cerrahi sonrası başarı, alışkanlıklarınızı ve yaşam tarzınızı daha iyi hale getirmekle ilgilidir. Hastalarımızın çoğunda, cerrahi kilo verme prosedüründen geçtikten sonra tütün ürünlerini kullanmayı bırakmalarını tavsiye ediyoruz. Ameliyat öncesi hazırlık gibi, sigara içenlerin ameliyattan sonra birkaç hafta boyunca herhangi bir tütün ürününden uzak durması çok önemlidir. Bu, özellikle yeni diyete alışma döneminde ve iyileşmenin ilk haftalarında önemlidir.

Bypass cerrahisi sonrası, sigara kullananlarda anastomoz ülser gelişme riski artmakta olduğunu da hatırlatmak isterim.

 

Prof.Dr.Tolga Müftüoğlu