Morbid Obezite merkezi, Tolga Müftüoğlu

Tüp mide ameliyat sonrası kilo alımı olur mu ve sebepleri nelerdir.

Tüp mide ameliyat sonrası kilo alımı olur mu ve sebepleri nelerdir.

Tüp mide ameliyatları sonucu senelere bağlı olarak kilo alımı olabilmektedir.  Bu dünyanın her tarafında belli oranda mevcuttur. Yani bütün hastaları harika kilo vermiş ve hiçbiri kilo almamış bir obezite cerrahı yoktur…

İki sebebi vardır; Cerraha bağlı sebepler, hastaya bağlı sebepler…

Cerraha bağlı sebepler; Bu konuyu burada tartışmak gereksiz, tabiki  iyi bir cerrahide başarı artmaktadır.

Hastaya bağlı sebepler;  İkiye ayırabiliriz,

Yapısal sebepler; En önde geleni yaş dır. Yaş artıkça başarı azalmaktadır. Hastalara bunu iyi anlatmak lazımdır. Yirmi üç yaşındaki bir kişi ile 53 yaşındaki kişi nasıl aynı hızla koşamaz ise, ameliyat sonu performansı da aynı olamaz. İleri yaş obezite ameliyatlarının başarısındaki  en önemli faktörlerden biridir. Bu asla ileri yaşlardaki hastalarda etkisiz olacağı anlamına gelmesin, sadece etkinliği genç yaşa göre düşüktür.

Diğer önemli faktör, ileri obezitedir. Çok yüksek kilolu hastalarda, özellikle  VKİ’si 50 nin üzerindeki hastalarda her zaman istenilen kilolara inilmeyebilir. Bu konuda hastalara iyi izah edilmeli, belki ikinci bir obezite ameliyatı ile ideal kilolara ulaşılabilir. Tabiki, bu kaide değildir, birçok ileri kilodaki hastalar tüp mide ile istedikleri kilolara inebilmektedir.

Sonuç olarak, ameliyata gelen hastanın kilosu ve yaşı tüp mide operasyonun başarısında 2 önemli faktördür.

Kişisel sebepler;  Sadece tüp mide ameliyat olarak zayıflamayı beklemek ciddi bir hatadır. Yemek alışkanlığını değiştirmek, özellikle tatlı ve karbonhidrattan uzak durmak başarıyı getirir. Ameliyat sonrası düzenli egzersiz yapanlar hiç şüphe yok ki daha iyi kilo verirler. Özet ile, ameliyat sonrası egzersiz yapmayan, yeme alışkanlıkların değiştiremeyenler,  hedefledikleri kilolara ulaşamayabilirler.

Prof.Dr.Tolga Müftüoğlu