Morbid Obezite merkezi, Tolga Müftüoğlu

Obezite Ameliyatları sonrası vitamin ihtiyacı nedir ?

Obezite Ameliyatları sonrası vitamin ihtiyacı nedir ?

Tüp mide ve bypass cerrahilerinden sonra ömrünüz boyunca vitamin almalısınız. Ameliyattan sonraki ilk yıl için ve bundan sonra yıllık olarak her üç ayda bir kan testleri kontrolü gerekir.

 

Obezite cerrahi sonrası, iyileşmenin ana kuralı bir kısmı iyi bir beslenmedir. İyi beslenme karmaşık değildir - düşünmeniz gereken sadece üç şey vardır: su, makro besinler ve mikro besinler - ama biraz planlama ve öngörü gerektirir.

 

Makro besinler  karbonhidratları, yağları ve proteinler dir. Mikro besinler vitamin ve minerallere verdiğimiz isimdir. Bunlara mikro besinler denir, çünkü, büyük miktarlarda ihtiyaç duyduğunuz karbonhidratlara, yağlara ve proteinlere kıyasla, her gün ihtiyacınız olan miktarlardan çok daha azdır. Vitamin ve elementler vücudumuzun yapı taşalarıdır ve eksikliklerinde ciddi problemler çıkabilir

 

Tüp mide ameliyatlısı iseniz, mide kapasitesi düştüğü için yeterli mikro besin alamayabilirsiniz. Sindirim enzimleriniz azalacağından, sindirim sisteminize geçen yiyeceklerin  parçalanması azalabilir.  Gastrik bypass ameliyatı geçirdiyseniz, emilim bozukluğuyla birlikte kapasite sorunlarınız vardır: sindirim sisteminizdeki değişiklikler nedeniyle, vücudunuz, ihtiyaç duyduğu tüm mikro besinleri, yediğiniz yiyeceklerden elde edemez, çünkü bağırsaklarınızın bir kısmı sindirim sisteminin dışında kalmıştır.

 

Bu yüzden çoğu obezite ve metabolik cerrahi sonrası hastalara multivitamin takviyesi yapılmaktadır ve bu hayat boyu devam etmektedir. Bu vitaminleri almak için eksiklerin çıkmasını beklemek çok yanlıştır.

Hangi marka multivitamin sorusunun cevabı ise, gerçekte piyasada bulunan vitamin ve mineral takviyelerinin çoğunun birbirinden farkı çok azdır, dolayısı ile tek bir markanın ürünü tavsiye etmiyorum.

 

 

 

Prof.Dr.Tolga Müftüoğlu