Morbid Obezite merkezi, Tolga Müftüoğlu

Obezite Cerrahisi ve Proteinin Önemi

Obezite Cerrahisi ve Proteinin Önemi

Obezite cerrahisinden sonra en önemli besin maddesidir.

Kilo kaybı ameliyatı vücutta ciddi travmaya neden olur. Tüp mide  ve bypass ameliyatı  sonrası yara iyileşmesini hızlandırmak için her gün yeterli miktarda protein alınmalıdır.

Önerilen uzun süreli obezite ameliyat sonrası protein alımı  günlük 55 ile 100 gram arasında değişebilir.

Genel olarak,kadınlar için günde yaklaşık 50 ila 60 gram ve erkekler için en az 60 ila 100 gram gram protein gereklidir. Yiyeceklerden tercih edilen protein kaynakları arasında kümes hayvanları, yağsız et, balık, az yağlı peynir, yağsız süt, fasulye ve mercimek yumurta bulunur.

Sığır eti,  kuzu veya dana eti gibi kırmızı etler obezite cerrahisi sonrası tüketmek  zor olabilir. Vücudumuzun ihtiyacı olan tüm proteinleri; et, balık, yumurta ve süt ürünlerinden alabiliriz, bitkisel kaynaklı proteinler ihtiyacı karşılamakta yetersizdirler.

 

Protein, obezite  cerrahi hastasına birçok önemli yarar sağlar:

·      Protein, tüp mide ve bariatrik cerrahi sonrası uygun yara iyileşmesine yardımcı olur. ·      Protein saçınızı, cildinizi, kemiklerinizi ve tırnaklarınızı sağlıklı tutmanıza yardımcı olur.·      Protein hormon, enzim ve bağışıklık sisteminin oluşmasına yardımcı olur.·      Protein vücudunuzun daha sağlıklı olması için kas yerine yağ yakmasına yardımcı olur, Her gün yeterli miktarda protein tüketerek gün,  kas dokunuzun vücudunuz tarafından yakılmasını engelleyeceksiniz. Protein, doğal metabolizmanızı destekleyerek kilo vermenizi sağlar. Vücudunuzda ne kadar kas varsa o kadar yüksek yağ yakar.Bir kiloluk kas günde 30 ila 50 kalori veya haftada 350 ila 500 kalori oranında yakabilir. Az kas daha düşük metabolizma demektir.

 

Prof.Dr.Tolga Müftüoğlu